Artistic

Artistic Director
Michael Ritchie
Managing Director
Stephen D. Rountree
Producing Director
Douglas C. Baker
Associate Artistic Director
Neel Keller
Kelley Kirkpatrick
Diane Rodriguez
Associate Producer
Lindsay Allbaugh
Artistic Development Program Manager
Patricia Garza
New Work Advisor
Beatrice Basso
Literary Manager/Artistic Engagement Strategist
Joy Meads
Casting Associate
Andrew Lynford
Program Coordinator, Block Party
Ian-Julian Williams

Associate Artists
Matthew Bourne
Danai Gurira
Anna D. Shapiro
Commissioned Artists
David Adjmi (Fadiman)
Jon Robin Baitz
Sheila Callaghan (Fadiman)
Steve Cuiffo
Justin Ellington
Will Eno (Fadiman)
Matt Gould
Danai Gurira
Jennifer Haley
David Henry Hwang
Joe Iconis
Naomi Iizuka
Branden Jacobs-Jenkins
Lars Jan
Rajiv Joseph
Lisa Kron
Kimber Lee
Young Jean Lee
Griffin Matthews
Laural Meade
Richard Montoya
Qui Nguyen
Lynn Nottage
Dan O’Brien
Denis O’Hare
Lee Overtree
Lisa Peterson
Playwrights Arena
Will Power (Fadiman)
Rainpan 43
Marco Ramirez
Ken Roht
Matt Sax
Al Smith
Roger Guenveur Smith
Gob Squad
Ripe Time
Paula Vogel
Tracey Scott Wilson (Fadiman)
L.A. Writers’ Workshop Members
Eliza Clark
Frances Ya-Chu Cowhig
Dominique Morisseau
David Myers
Qui Nguyen
Herbert Siguenza
Deborah Stein

Education and Community Partnerships

Director of Social Strategy, Innovation and Impact
Leslie K. Johnson
Department Operations Director
Kathryn Mackenzie
Arts Education Initiatives Director
Traci Kwon
Next Generation Initiatives Director
Camille Schenkkan
Community Partnerships Director
Jesus Reyes
Arts Education Program Manager
Adam Nicolai
Program Associate
Felipe M. Sanchez
Operations Assistant
Jennifer Harrell
Resident Teaching Artists
Khanisha Foster
Debra Piver

Management and Administration

General Manager (Mark Taper Forum, Kirk Douglas Theatre)
Nausica Stergiou
General Manager (Ahmanson Theatre)
Jeffrey Upah
Asst General Manager (Mark Taper Forum, Kirk Douglas Theatre, NPD)
Katie Soff
General Management Associate
Casey McDermott
Company Manager (Mark Taper Forum, Kirk Douglas Theatre)
Megan Alvord

Director of Theatre Operations (Kirk Douglas Theatre)
Eric Sims
Audience Experience Design/Front of House Mgr (Kirk Douglas Theatre)
Tom Burmester
Facility Manager (Kirk Douglas Theatre)
Max Oken
Associate Audience Experience Director (Kirk Douglas Theatre, Mark Taper Forum)
Jaquelyn Johnson
Assistant Performance Manager (Kirk Douglas Theatre)
Lauren Baxa
Concessions Manager (Kirk Douglas Theatre)
Sondra Mayer

Executive Assistant to the Artistic Director
Alana Beidelman
Executive Assistant to the Managing Director
Evelyn Stafford

Production

Production Department Operations Director
Dawn Holiski
Technical Director/Ahmanson Production Manager
Joe Hamlin
Master Carpenter (Ahmanson Theatre)
Shawn Anderson
Master Propertyman (Ahmanson Theatre)
Stan Steelmon
Master Electrician (Ahmanson Theatre)
Jim Berger
Master Soundman (Ahmanson Theatre)
Robert Smith
Wardrobe Supervisor (Ahmanson Theatre)
Michael Gardner
Hair and Make-Up Supervisor (Ahmanson Theatre)
Patrice K. Madrigal
House Manager (Ahmanson Theatre)
Christine L. Cox

Production Manager (Mark Taper Forum)
Jonathan Barlow Lee
Associate Production Manager (Mark Taper Forum)
Kate Coltun
Master Carpenter (Mark Taper Forum)
Emmet Kaiser
Master Propertyman (Mark Taper Forum)
Robert Ruby
Master Electrician (Mark Taper Forum)
William Morner
Master Soundman (Mark Taper Forum)
Bones Malone
Wardrobe Supervisor (Mark Taper Forum)
Dennis Seetoo
Hair & Make-Up Supervisor (Mark Taper Forum)
Rick Geyer
House Manager (Mark Taper Forum)
Linda Walker

Production Manager (Kirk Douglas Theatre)
Christy Weikel
Assistant Production Manager (Kirk Douglas Theatre)
Christopher Reardon
Master Electrician (Kirk Douglas Theatre)
Aaron Staubach
Head Audio (Kirk Douglas Theatre)
Adam Phalen
Light Board Programmer and Operator (Kirk Douglas Theatre)
Sean Meyer
Stage Supervisor (Kirk Douglas Theatre)
Katie Polebaum
Wardrobe Supervisor (Kirk Douglas Theatre)
Cambria Chichi

Associate Technical Director
Chad Smith
Assistant Production Manager (Ahmanson Theatre)
Krystin Matsumoto
Assistant Technical Director
Lee O'Reilly
Shop Foreman
Sean Kloc

Prop Director
Andrew Thiels
Associate Prop Manager
Merrianne Nedreberg
Associate Prop Manager
Jon Ward
Costume Director
Candice Cain
Costume Shop Manager
Brent M. Bruin
Costume Generalist
Maddie Keller
Shop Assistant
Whitney Oppenheimer
Tailor
Swantje Tuohino
Facilities Manager
Elizabeth Leonard
Driver/Custodian
Julio A. Cuellar
Drivers
Donavan Martinelli
Production Coordinator
Peter Wylie

Finance, Information Systems, and Human Resources

Chief Financial Officer
Cheryl Shepherd
Director of Finance and Technology
Sarah Sturdivant
Assistant Controller
Janis Bowbeer
Controller
Suzanne Brown
Accounts Payable Coordinator
Xochitl Ramirez
Staff Accountant
Alegria Sena
Accounting Manager
Danny Lampson Opstad

Director of Information Systems
Stan Grushesky
Sr. Database & Web Administrator
Mandy Ratliff
Help Desk Administrator
Ash Lewis
Director of Human Resources
Jody Horwitz
Senior Human Resources Generalist
PJ. Phillips
Auditor
Singer Lewak, LLP
Legal Counsel
Michael C. Donaldson, Lisa A. Callif
Gibson, Dunn & Crutcher

Institutional Advancement

Director of Institutional Advancement
Yvonne Carlson Bell
Deputy Director of Institutional Advancement
Patrick Owen
Director of Donor Engagement
Natalie Bergeson
Director of Development, Artist and Entertainment Relations
Liz Lin
Director Of Major Gifts Stewardship
Charity Wu
Major Gifts and Planned Giving Officer
Becky Birdsong
Associate Director Of Foundation and Government Support
Katy Hilton
Manager of Major Gifts
Laura Hite
Associate Director of Donor Engagement
Danielle Lesner
Associate Director of Special Events
Mandi Or
Associate Director of Corporate Relations
Robbie Martin
Special Events Coordinator
Jennifer Chan
Donor Experience Coordinator
Donald Jolly
Donor Relations Coordinator
Jazmine Jones
Grants Manager
Kim Okamura
Institutional Advancement Research Associate
Emily Gibson
Manager of Major Gifts Stewardship
Erin Schlabach
Board Liaison and Executive Assistant to the Director of Institutional Advancement
Eric Seppala
Institutional Advancement Associate
Matthew Sutphin
Corporate Relations Coordinator
Kristin Yamaka
Donor Membership Coordinator
Eduardo Mollinedo-Pinon
Donor Advisor Supervisor
Mike Ratterman

Donor Advisors
Al Berman
John Copeland
Elizabeth Dellorusso
David Garver
Josh Levin
Matt Ritchey
Benjamin Schwartz
Nicole Scipione
Paul Vitagliano
Donor Services Associate
Karla Galvez
Justine Perez
Development Volunteers
Waukena Cuyjet
Murray E. Heltzer
Julie Nadal

Communications

Director of Communications
James Sims

Head of Publicity
Jason Martin
Junior Publicist
Kristi Avila
Junior Publicist
Savannah L. Barker

Senior Manager, Communications and Editorial
Sarah Rothbard
Communications Coordinators
John Johnson
Arielle Laub

Multimedia Producer
Hal Banfield

Digital Media Specialist
Sarah Goldbaum

Marketing

Director of Marketing
Deborah Warren

Advertising & Promotions Director
Kyle Hall
Senior Marketing Manager, Strategy & CRM
Garrett Collins
Senior Marketing Manager, Ahmanson & Mark Taper Forum
Arie Levine
Marketing Manager, Promotions & Events
Kiyomi Emi
Marketing Manager, Kirk Douglas Theatre
Emyli Gudmundson
Executive Assistant
John Potter

Art Director
Deanna McClure
Senior Design Manager
Irene Kaneshiro
Graphic Designer
Tara Nitz
Javier Vasquez

Ticket Sales and Services

Ticket Sales Director
Shawn Robertson
Ticket Operations Manager
Skypp Cabanas
Ticket Operations Coordinator
Rachyl Underwood

Account Sales Manager
Michael Zoldessy
Account Sales Coordinator
Tricia Gunter

Audience and Subscriber Services Director
Sandy Czubiak
Audience Services Supervisors
Jennifer Baker
Cheryl Hawker
Richard Ragsdale
Audience Services Asst. Supervisor
Alice Chen
Audience Services Sales Associates
Gary Holland
Deborah Reed

Audience Services Representatives
Sam Aaron
Jeremie Arencibia
Kimberly Arencibia
Vicki Berndt
Carlos D. Chavez, Jr.
Anastashia Garcia
Eileen Perez
Lex Savko
Tevin Williams

Subscriber Services Supervisor
Danuta Siemak
Subscriber Services Asst. Supervisor
Christina Gutierrez
Subscriber Services Senior Representatives
Irene Chuang
Ligia Piste
Peter Staloch

Box Office Treasurer
Sarah K. Gonta
Assistant Treasurers
Angelica Carbajal
Kishisa Ross
Box Office Staff
Michael Kempisty
Kevin Lauver
Leroy Pawlowski
Michael Saltzman
Cris Spacca

Priority Services Director
Kerry Korf
Priority Services Operations Manager
Susan F. Tuller
Priority Services Sales Manager
Candice Walters
Priority Services Manager
Paul Cuen
Priority Services Assistant Supervisor
Kristen Schrass

Representatives
Bealene Ahern
Clay Bunker
Gabi Bon Durant
John Carroll
Esteban Cruz
Maggie Dodd
Natalie Dressel
Sofija Dutcher
Marc “Byron” Drotman
Frank Ensenberger
Lou George
Shep Koster
Jordan Krsnak
Ian Price
Michael Smith
Jeffrey Stubblefield
Diane Ward